Badania krwi

Tarczyca potrzebuje jodu jako budulca do produkcji hormonów. Normalnie osoba dorosła potrzebuje dziennie około 150-200 g tego niezbędnego pierwiastka śladowego, aby tarczyca była w wystarczającym stopniu zaopatrywana w jod. Podczas badania krwi na tarczycę można zbadać poziom jodu. Wszystko o takim badaniu znajdziecie poniżej.

Badania krwi na tarczycę – dlaczego potrzebny jest jod, poradnik

W zależności od wieku i sytuacji zapotrzebowanie na jod może być również wyższe, np. w okresie ciąży i karmienia piersią. Niedobór jodu prowadzi do zmian w tarczycy, np. wzrostu, tworzenia guzków i zaburzeń czynnościowych. Wychwyt jodu w tarczycy można zwiększyć, spożywając pokarmy zawierające jod (np. ryby morskie), stosując sól jodowaną lub przyjmując tabletki jodowe. Lekarz może również zlecić leki by podnieść poziom jodu poprzez badania krwi na tarczycę.

 

Badanie usg tarczycy – kompletny poradnik dla pacjenta

Badanie usg tarczycy służy do rejestrowania struktury, wielkości, tworzenia się guzków i, jeśli to możliwe, przepływu krwi w tarczycy. Podczas ultrasonografii tarczycy zwykle badane są również otaczające tkanki, w szczególności węzły chłonne szyi, w celu określenia ich stanu.

W badaniu USG, w zależności od przypadku, wykorzystuje się elastografię w czasie rzeczywistym, jedną z najnowocześniejszych metod badawczych do wyjaśnienia charakteru guzka. Badana jest elastyczność węzłów. Utwardzoną tkankę należy dodatkowo doprecyzować. Z drugiej strony miękka, elastyczna tkanka przemawia za łagodnymi zmianami w tarczycy. Takie badanie pozwala również stwierdzić niedoczynność tarczycy badaniem.

Pakiet tarczyca pod kontrolą

Podczas badania tarczycy zwykle stosuje się tak zwaną diagnostykę krok po kroku: najpierw wywiad, następnie badanie fizykalne, następnie badanie usg tarczycy i w zależności od tych parametrów, określenie różnych laboratoriów badania i w razie potrzeby scyntygrafia czynnościowa. Podczas scyntygrafii pacjentowi podaje się dożylnie bardzo małą ilość znakowanej radioaktywnie substancji. Substancja ta następnie gromadzi się w tarczycy. Około 15 minut później można wykonać obrazy aktywności metabolicznej tarczycy. Coraz częściej stosuje się właśnie taką metodę jako badanie na niedoczynność tarczycy.

By admin