Aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna i praktyczna, należy jak najlepiej ją rozplanować. Każdą kuchnię małą jak i dużą, można rozplanować w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń. Wszystko dzięki sprytnemu układowi, który zastosujesz. Wydawać by się mogło, że w kuchni to tylko kwestia rozplanowania układu szafek. Jednak jest to coś więcej.

Bardzo ważna jest tutaj ergonomia przy pracy. Odpowiednia wysokość blatów kuchennych czy zapewnienie wystarczającej przestrzeni do poruszania się to tylko część tego skomplikowanego projektu. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie sprzętu oraz łatwość ich obsługi. Przy dopasowaniu tych czynników będzie można bardzo przyjemnie spędzać czas w pomieszczeniu. Rozplanowując odpowiednio kuchnię można dopasować np. płytki na ścianach oraz tworzyć z nich różne mozaiki. Zmniejszy to zapotrzebowanie na ilość potrzebnego światła w pomieszczeniu.

Mała przestrzeń, wiele możliwości

W mieszkaniach studenckich, inwestycyjnych czy po prostu mniejszych jest to najczęściej spotykany sposób rozplanowania kuchni. Zapewnia on zarazem funkcjonalność jak i wydajność przestrzenną. Czystą estetyką będzie kuchnia jednościenna. Zbudowana jest ona z szafek, które są zainstalowane pod jedną ścianą. Odpowiednie są tutaj szafki górne, dolne czy półki nad szafkami dolnymi. Dobrze przy planowaniu takiej kuchni jest myśleć o niej jak o układnie pionowym. Ważnym jest posiadanie miejsca do przyrządzenia posiłków.

Aby posiadać tą przestrzeń, najlepiej jest powiesić i wyciągnąć szafki w górę. Pozwoli to stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania. Niemożliwym jest ułożenie tradycyjnego trójkąta roboczego w układzie jednościennym. Dlatego dla urozmaicenia umieść zlewozmywak na jednym końcu, w środku płytę grzewczą z piekarnikiem, a na drugim końcu lodówkę. Jeżeli posiadasz okno, wykorzystaj przestrzeń na innych ścianach do powieszenia półek. Możesz również je wykorzystać i stworzyć niepowtarzalny styl. Wszystko, czego potrzebujesz do kuchni znajdziesz na stronie: https://grupamo.pl/category/kuchnia/

Inne układy funkcjonalne w kuchni

Oprócz układu kuchni w literę U, istnieje również układ w kształcie litery L. Jest on bardzo funkcjonalny i praktyczny w użytkowaniu. Polega on na ułożeniu szafek wzdłuż dwóch prostopadłych do siebie ścian. Problemowy może okazać się narożnik. Jednakże i tutaj są wykorzystywane inteligentne rozwiązania w zakresie szafek. Projekt ten jest bardzo elastyczny. Istnieje wiele rozwiązań jak rozplanować i rozmieścić poszczególne urządzenia i strefy robocze.

Jeśli masz możliwość zainstaluj szafki w narożniku i wykorzystaj jak najwięcej miejsca. Możesz je wykorzystywać jako podręczną spiżarnię. Dzięki temu uzyskasz odrobinę przestrzeni, która byłaby na to dodatkowo zaplanowana. Istnieje wiele rodzajów i kolorów płytek, które można ciekawie zastosować w takiej kuchni. Możesz podzielić kuchnię na strefy dzięki ułożeniu mozaik na ścianach. Bez względu na układ, kuchnia jest miejscem, w którym atutem numer jeden jest funkcjonalność, oraz dobre oświetlenie.

By admin