Częste kolki w podbrzuszu – to może być nadwrażliwość jelit

nadwrażliwość jelitZespół jelita drażliwego to schorzenie, które zostało zdiagnozowane i opisane dość niedawno, bo dopiero pod koniec lat 90. XX wieku. Polega ono na zaburzeniach pracy jelit, niemających bezpośredniego związku z wadami samego jelita (wrodzonymi lub uszkodzeniami spowodowanymi chorobą). Trudno dokładnie scharakteryzować przyczyny nadwrażliwości jelit, choć z pewnością kluczowe znaczenie ma tryb życia i styl odżywiania. Wiele osób bagatelizuje objawy i nie podejmuje leczenia, co z kolei znacznie wpływa na pogorszenie ich komfortu życia. Tymczasem dolegliwości można złagodzić – wystarczy precyzyjna diagnoza i dostosowanie odpowiednich środków zaradczych.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Jelito drażliwe daje o sobie znać przede wszystkim poprzez uciążliwe bóle brzucha oraz zaburzenia pracy układu pokarmowego. Ból może przybierać różną postać: może to być ostra kolka w podbrzuszu lub przewlekły tępy ból w dole brzucha, szczególnie po lewej stronie. Znamienny dla tego typu schorzenia jest fakt, że ból zazwyczaj ustępuje lub zmniejsza się wraz z wypróżnieniem. Towarzyszą temu biegunki lub zaparcia, a także nadmierne wzdęcia oraz nieregularność wypróżnień. Nawet jeżeli jemy niewiele, po posiłku pojawia się uczucie przesadnej sytości, przepełnienia. Mniej popularnymi objawami, które mogą współwystępować z nadwrażliwością jelit, są bóle mięśni, stawów i krzyża, wzmożona potrzeba oddawania moczu oraz nudności.

Jak leczyć zespół nadwrażliwego jelita?

Drażliwość jelita nie jest obecnie całkowicie uleczalna – można jedynie zminimalizować objawy tej dolegliwości, aby pacjent mógł normalnie funkcjonować. Niebagatelną rolę odgrywa jadłospis – należy usunąć z niego ciężkie, tłuste dania i ostre przyprawy. Idealne będą natomiast potrawy gotowane na parze lub pieczone bez tłuszczu, lekkostrawne. Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób jemy – w przypadku problemów z jelitami należy przykładać szczególną wagę do jedzenia bez pośpiechu, niewielkimi kęsami i w niedużych ilościach – za to częściej, aby ułatwić zadanie układowi trawiennemu. Istotna jest także wizyta u lekarza, która pozwoli zdiagnozować przyczyny nadwrażliwego jelita i dostosować najwłaściwszą kurację, a także wykluczyć inne groźne schorzenia. W leczeniu dominują metody farmakologiczne, a także wsparcie psychologiczne.

Co może spowodować nadwrażliwość jelit?

Zespół jelita drażliwego to schorzenie, na które znacznie częściej zapadają kobiety niż mężczyźni (według danych zawartych na portalu). Aktualne badania dowodzą, że spore znaczenie dla rozwoju choroby ma mózg, a konkretnie jego obszary warunkujące odczuwanie bólu. Przyczyną  mogą być także choroby układu pokarmowego, antybiotyki czy obciążenie genetyczne. Poza tym drażliwość jelit w wielu przypadkach jest zjawiskiem towarzyszącym depresji czy innym zaburzeniom psychicznym. Powstawaniu tej dolegliwości sprzyja również przewlekły stres oraz niezdrowa dieta i zbyt pospieszne spożywanie posiłków w dużych ilościach naraz.

Comments are closed.

Advertisement
 • Politycy robią porządek z chuliganami

  Politycy robią porządek z chuliganami

  Kiedyś wybierając się na mecze piłki nożnej, trzeba było iść z przeświadczeniem że chuligani mogą rozwalić pięknie zapowiadające się widowisko. Dzisiaj na szczęście rząd inaczej podchodzi do tego tematu, jak sami możemy zauważyć bardzo restrykcyjnie, przez co mamy szansę zobaczyć jak władza skutecznie zmienia przepisy, oraz zasady jakie panują dziś na …»
 • Drewniana szafa dla dziecka – stylowo i modnie

  Drewniana szafa dla dziecka – stylowo i modnie

  Okres szkolny to czas, w którym malec zaczyna powoli być samodzielny. Przestaje interesować się wówczas wyłącznie zabawkami, a skupia uwagę na sobie. Lubi również porównywać siebie do rówieśników i wyrażać „własne ja”. Urządzasz jego pokój? Szafa dla dziecka będzie idealnym rozwiązaniem, które pomoże mu stawać się samodzielnym.»
 • Pomaganie innym

  Pomaganie innym

  W dzisiejszych czasach, kiedy nie każdy sobie radzi życiowo, ma problemy ze znalezieniem pracy, niezwykle ważne jest pomaganie innym. W każdym miejscu można natrafić na bezdomne lub biedne i bezrobotne osoby, które wstydzą lub boją się poprosić o pomoc. A my sami czasem możemy przeznaczyć skromne fundusze lub własną pracę na …»